Honoring Excellence in Teaching

Held in spring, the annual Faculty Awards Ceremony honors, promotes and celebrates great teaching and recognizes the outstanding work of our MICDS faculty. Thanks to the generosity of our alumni and friends, the School is able to present summer sabbaticals, fellowships, merit awards and Chairs of Distinguished Teaching. Congratulations to the 2017 honorees!

(Front row, from left) Nolan Clarke, Meghan Clark, Rene Ashman, Kara Friedman, Grace Barlow and Sarah Garner; (second row, from left) Dana Self, Brad Schaefer, Christopher Barker, Robin Campbell, Veronica Wachter, Aubrey Schmoll and Sara Levine (not pictured) Chris Brennan, Andy Cox and David Sanders

Summer Sabbaticals and Fellowships

Edward M. Rivinus Summer Sabbatical
Mary Institute Class of 1957 Faculty Development Fund
Robin Campbell and Veronica Wachter (1st Grade Homeroom Teachers)

Wilma and Roswell Messing Jr. ’34 Summer Sabbatical
Grace Barlow (MS History)

Thomas Family Fellowship
Rene Ashman (US World Languages)

Polk Family Summer Sabbatical Fellowship for the Teaching of English
Meghan Clark (MS English)

Carol B. and Jerome T. Loeb Fund for Excellence in the Teaching of Mathematics
Sara Levine and Aubrey Schmoll (3rd Grade Homeroom Teachers)

Merit Awards

Mary Institute Class of 1940 Annual Faculty Award
Christopher Barker (US World Languages)

Country Day School Class of 1958 “Extra Effort” Award
Nolan Clarke (MS Science)
Andy Cox (US History)
Sarah Garner (LS Art)
Brad Schaefer (MS P.E.)

Dorothy Wray Roberts ’17 Faculty Merit Award
Chris Brennan (4th Grade Homeroom Teacher)

Sears Foundation Faculty Merit Award
Kara Friedman (MS Counselor)
David Sanders (US World Languages)

Michael S. Gerrard Award
Dana Self (US Vocal Music)

(Front row, from left) Nolan Clarke, Meghan Clark, Rene Ashman, Kara Friedman, Grace Barlow and Sarah Garner; (second row, from left) Dana Self, Brad Schaefer, Christopher Barker, Robin Campbell, Veronica Wachter, Aubrey Schmoll and Sara Levine (not pictured) Chris Brennan, Andy Cox and David Sanders

Chairs of Distinguished Teaching

Ronald S. Beasley Chair of Distinguished Teaching and Learning
Rachael Maurer (MS P.E.)

Sander H. Coovert Chair of Distinguished Teaching
Jim Lohr (LS P.E.)

Eleanor Church Johnson ’27 Chair of Distinguished Teaching in English
Aubrey Schmoll (3rd Grade Homeroom Teacher)

John Allan Love Chair of Distinguished Teaching in History
Cathy Leitch (US History)

Gilbert-Werremeyer Chair of Distinguished Teaching
Brian Coco (US Science)

John R. Johnson Jr. Chair of Distinguished Teaching
Marshall McCurties (US History)

Country Day School Class of 1959 Walter J. McCreery Chair of Distinguished Teaching in Memory of George P. Braun ’59
Callie Bambenek (MS Science)
Robyn Williams (MS History)

J. Evan Philips Chair of Distinguished Teaching in History
Tanya Roth (US History)

Donald H. Webb Chair of Distinguished Teaching
Jody Marberry (MS Math)